Barış Süreci ufak çaplı sabotaj demelerine rağmen iyi işliyor, toplumun kahir ekseriyetinin bu tarz provakasyonlara karşı gösterdiği sağduyulu yaklaşım ile normalleşme sürecine destek verdiğini açıkça gösteriyor.

Sürecin iyi işlemesinin sağlanması için Akil İnsanlar heyeti oluşturuldu ve bu heyet çalışmalarına başladı. Maalesef Akil İnsanlar heyetinde kimlerin yer aldığı, kimlerin yer alması gerektiği, kimin aslında yer almaması gerektiği tartışmaları bu heyetin ne yapacağı veya ne yapması gerektiği, Barış sürecine nasıl bir katkı sağlayacağı konusunun önüne geçti.

Sosyal medya başta olmak üzere birçok tartışma platformunda hep Heyette yer alan kişiler üzerinden konuşuldu, üzücü olan da topluma önderlik yapan Ülkeyi yönetmeye talip bazı siyasi liderlerin bu heyetteki isimlerin nasıl bir çalışma yapacakları veya ne yapmaları gerektiği konusuna hiç değinmeden heyette yer alan kişilerin şahsını hedef almaları ve kendilerince onları küçümsemeye çalışması aslında o siyasi liderlerin ne kadar dar vizyona sahip olduklarını gösterdi.

Akil İnsanlar heyetinde yer alan isimlerin bir çoğunu kamu oyu çok iyi tanımakta ve değer vermektedir. Tabi bu kişilerin herkesin gönlüne göre olması beklenemez. Her kesin gönlünde listede olması gerektiğine inandığı veya olmaması gerektiğine inandığı isimler vardır. Ancak unutulmaması gereken sizin için ‘’Akil’’ olmayan bir kişi başkası için ‘’Akil’’ olabilir.

‘’Belki siz de biliyorsunuzdur’’

Hükümetin sürece Akil İnsanları dahil etmesinin bana göre en önemli yanı; Kuruluşundan bu yana hep Millete ‘’Siz bilmezsiniz, Devlet bilir’’ , ‘’Millet ne anlar’’ diyen bir Devlet bugün en önemli sorununu çözmek için Milletin içinden seçtiği, onlara ‘’Akil İnsan’’ dediği bir kesimden yani milletten destek isteme noktasına gelmesidir.

Belki Devlet henüz tam olarak, Millete ‘’Siz Bilirsiniz’’ deme noktasına gelmemiştir ama bu heyeti seçmekle ve kendi Aklı dışında birilerine ‘’Akil’’ demekle en azından ‘’Belki Siz de biliyorsunuzdur’’ demiştir ve bu çok önemli bir aşamadır.

Devlet aklı bu önemli noktaya gelmişken; Akil İnsanlar heyetinin veya heyetin içindeki bazı kişilerin Aklını beğenmeyen toplumun tüm Akıllılarına diyorum ki.:

Akil olmak için Hükümetin yazdığı listede yer almaya gerek yoktur.! Listede isminiz veya sevdiklerinizin ismi yoksa da gelin bu insanların kişiliklerini tartışma yerine o heyete destek olalım, neler yapmaları gerektiğine dair öneride bulunalım ve sürece katkı sunalım. Bu, hem ülkenin barışına katkı sağlayacak hem de nefsimizi terbiye etmemize katkı sağlayacaktır.

Allah’a karşı ve gelecek nesillere karşı vicdani sorumluluklarımızı yerine getirmek için bu sürece katkı sağlamalıyız bunu yapmak için de bu heyete; Ne yapmaları gerektiğine dair önerilerimizi sunmalıyız. Ben bu heyette yer alan tüm isimlerin kesinlikle fikir ve önerilere açık olacak kadar Akil olduklarına inanıyorum.

Barışın hakim olduğu, başkalarına tahammülün geliştiği yarınları inşa edebilmeleri için Heyetteki tüm değerli şahsiyetlere Allah’tan kolaylık diliyor, ‘’Belki siz de biliyorsunuzdur’’ diyerek Milletin akılını bir nebze de olsa önemseyen Hükümeti de tebrik ediyorum.

Selam ve dua ile…