Fatih Sevgili, geçtiğimiz Cumhurbaşkanı seçiminde 14 partinin ve uluslararası medya ile ekonomi çevrelerinin İhsanoğlu üzerindeki mutabakatının önemli bir proje olduğunu söyledi.
Düşünce adamlarından Fatih Sevgili, Cumhurbaşkanlığı seçiminde “Yeni Türkiye” sloganıyla dikkatleri üzerine çeken AK Parti Adayı Recep Tayyip Erdoğan’ın karşısında Eklemeddin İhsanoğlu gibi birinin 14 parti mutabakatıyla aday gösterilmesinin nedenini değerlendirdi.
Önemli ve üzerinde düşünülmesi gereken Ekmeleddin İhsanoğlu Projesi ile ilgili Siirt’in önemli düşünce adamlarından Fatih Sevgili, Siirtliler.Net’e yaptığı değerlendirmelerde şu ifadelere yer verdi:
ULUSLARARASI MEDYA VE EKONOMİ ÇEVRELERİ DE “İHSANOĞLU” DEMİŞTİ. NEDEN?
“Cumhurbaşkanlığı seçiminde 14 parti birleşti ve Ekmeleddin İhsanoğlu’nu istediler. Bu kadar parti, bu kadar yapı neden İhsanoğlu’nu istediler ki? Yıllardır Türkiye’de yaşamamış, daha Türkiye’nin Milli Marşı’nı bile bilmeyen bir adam üzerinde yıllarca birbirleriyle kanlı-bıçaklı olan MHP ve CHP nasıl mutabakat sağladılar ki? Bütün uluslararası medya ve ekonomi çevreleri nasıl ve neden bir anda Ekmeleddin İhsanoğlu üzerinde birleştiler. Bu soruların cevapları bence çok derin ve ürkütücüdür. “Yeni Türkiye” meselesini işte bu yüzden çok iyi anlamak gerekiyor.
OSMANLI BAKİYESİ MİLLETLERİN ERDOĞAN İLGİSİ
Ekmeleddin İhsanoğlu, sadece Türkiye Cumhuriyeti’nin başına bir Cumhurbaşkanı adayı değildi. İslam coğrafyasında Recep Tayyip Erdoğan’ın ve Yeni Türkiye’nin gittikçe yükselen  sesine ses veren milletler var. Erdoğan’ın ve AK Parti’nin kurmaya çalıştığı Yeni Türkiye, bütün Osmanlı bakiyesi olan milletlere umut olan bir Türkiye’dir. Engellemeye çalışanların milletin değerleri ve İslam’la olan sorunları bariz bir şekilde ortadadır.
Ortadoğu’da Erdoğan için hızla büyüyen sempatiyi engellemek için İslam konferansı Örgütü Genel Sekreterliği yapmış olmasından ötürü Ortadoğu’da tanınan bir adamı özellikle ön plana çıkardılar. Mesaj Türkiye’ye değil Ortadoğu’daki tüm Müslüman milletleredir. Erdoğan’ı şiddet yanlısı, radikal bir İslamcı pozisyonunda gösterip, karşısındaki Cumhurbaşkanı adayı olan rakibi İhsanoğlu ise birçok dil bilebilen ılımlı bir İslamcı görüntüsü verilmek istendi. Bu şekilde Erdoğan’a olan sempatinin önüne geçilmeye çalışıldı. MHP’nin, CHP’nin ve diğer tüm eski Türkiye sevdalılarının üzerinde uzlaştığı nokta bence tam da buydu. Asıl amaç Erdoğan’ın ve onun şahsında Türkiye’nin Dünya’daki yükselişini engellemekti. Bunda ne kadar başarılı olundu şu an için bunu söylemek mümkün değil. Ama önümüzdeki yıllarda bu kampanyanın başarılı olup olmadığını göreceğiz.”