Ehli Sünnet İtikadına mensup, tasavvufun güzelliğine inan biri olarak; Cuma günü, Kurban ve Ramazan bayramı, Kadir gecesi, Beraat kandili, Regaib kandili ve Mi’rac kandilinin özel öneme haiz mübarek günler ve geceler olduğuna iman eden biriyim.

          Bir diğer belirtmek istediğim husus ise; televizyon kanallarında (Ehli Sünnet İtikadına bağlı olması kaydıyla) vaaz veren hocaefendileri sever, sayar ve yaptıkları hizmeti takdir ederim. Keşke tüm televizyon kanalları yaptıkları her film ve programlarını insanların dinine, kültürüne ve aile yapısına karşı hassasiyet göstererek yapsalardı. Ancak diziler ile toplumda yapılan tahribatın (samimi olsalar bile ki; ben inanmıyorum) bir hocanın vaazı ile tamir olamayacağı da açıktır.

Özel öneme haiz olduğuna inandığımız kandilleri değerlendirmenin ve istifade etmenin en iyi yolunun, o günleri Tövbe, İstiğfar ve İbadet ile geçirmek, o günü önemli kılan sebebi idrak etmeye çalışarak hayatımızı Kur’an ve Sünnet ışığında yeniden formatlamak olduğuna inanıyorum.

Kandil gecelerini; Kur’an-ı Kerim ve tefsirini okumak, namaz kılmak, tövbe etmek, cami cemaati ile hemhal olmak, ümmet bilincine varmak için cemaate karışıp, kardeşliği pekiştirmek, vaaz dinlemek, sadaka vermek, bir fakiri ziyaret edip, ihtiyacını gidermek ile idrak etmek lazımdır.

Son zamanlarda bu güzel gün ve geceler için yapılan organizasyonlarda camiler yerine salonların tercih edilmesi, İbadet etme yerine İlahi konserlerinin tercih edilmesi nedense bana Kiliselerde sıralarda oturup papazın ilahilerini dinlemeyi hatırlatmaktadır.

Kadir gecesi gibi muazzam öneme haiz bir geceyi Namaz ve Kur’an ile geçirmek varken; Bir Televizyon kanalında vaaz veren bir hocayı ekran başında dinleyerek ibadet ettiğimizi zannediyorsak yanılıyoruz.

Kandil gecelerinde cami cemaatinde artış olması gerekirken maalesef, vahşi ve vampir kapitalizmin tuzağına düşmüş bizlerin şuurlu davranmaması nedeniyle artık Televizyon programlarında reyting artışı görülmektedir. Camii cemaatindeki artışı bile kendi kanallarına maddi kazanç olarak kanalize etmeye çalışan  Televizyon sahiplerini ve İbadetin en değerli olduğu anı reytinge çevirmede onlara yardımcı olan değerli hocalarımı insafa ve  o programları bir gün önceye çekmeye davet ediyorum.

Bu organizasyonları yapan tüm kuruluşlardan Allah rızası için yaptıkları etkinliklerde mekan olarak camileri tercih etmelerini istirham ediyor, Şuurlu tüm kardeşlerime de Mübarek Kandilleri Mübarek Kanallara çevirmemek için o gecelerde Televizyonlarını kapatıp Cami’ye koşmalarını tavsiye ediyorum.

Selam ve dua ile…