Malumunuz 17/25 Aralık darbe girişiminden sonra Fuat Avni ismiyle bir sosyal medya fenomeni peyda oldu…

Kimisi bu kişinin Sultan Abdülhamid’e ihanet eden ‘FUAT Paşa’ ile Sultan Abdülaziz’e ihanet eden ‘AVNİ Paşa’ya atıfta bulunmak için bu ismi seçtiğini söyledi; başta Gülenciler olmak üzere ona kutsiyet atfeden kimileri de ısrarla bu ismi ‘Ebcet Hesabı’ yaparak ‘Hz.Davut’ anlamına geldiğini söyledi ve iman etti.

Kim olduğu, kimden olma olduğu; adı, şanı, nesebi, babası, cinsiyeti ve yaşı belli olmayan bu fenomen, 30 Mart Yerel seçimlerinin, 7 Haziran ve 1 Kasım Genel seçimlerinin en etkili ismi oldu. Kısaca Türkiye muhalefetini o yönetti desek abartmış olmayız.

Ana Muhalefet liderinden tutunda, sosyal medyada Erdoğan’a muhalefet yapanların tümü onun yazdıkları ile amel etti ve onun iddialarını kendi konuşmalarına kaynak olarak gösterdi.

CHP, MHP ve HDP’nin tüm seçim politikalarını, liderlerin konuşma metinlerini ve tabanlarının sahada propaganda cümlelerini belirmekle kalmadı; Erdoğan’ı devirmeyi hayal edenlerin adeta tek ümidi oldu…

Her seferinde kendisine inanları yanılttı, her seferinde ona güvenip strateji belirleyenleri rezil ve rüsva etti ama politika üretemeyen muhalefet yine ‘ya tutarsa’ diye yine ona sarıldı.

Kiminin takip ettiği tek haber kaynağı oldu, kiminin akıl danışıp soru sorduğu hatta gelecekten haber istediği kahini oldu.

Onun iddialarını haber yapmayan ulusal, yerel hatta uluslar arası bir gazete/tv kalmadı. Usta bir kuklacı gibi tüm muhalefet liderlerini ve mensuplarını aylarca parmağında oynattı.

Seçimlerde yapılan anket sonuçlarını muhalefetin ‘Ohh bee’ diyeceği şekilde manipüle ederek muhalefeti yanılttı ve  tembel davranmalarına sebep oldu ama yine de 3 muhalefet partisinin üstünde Ana Muhalefet lideri olmayı sürdürdü…

Medya kuruluşları paralar harcadı, gazeteler bastı, TV’ler açtı programlar yaptı ve muhabirlere maaş ödedi ama hiçbiri Fuat Avni kadar muhalefetin gözünde ve gönlünde Medya Patronu olmadı ve halk üzerinde algı yapamadı.

Sadece muhalefeti mi kumanda etti..?

Tabi ki kendini iktidar partisini desteklerini zannedenleri ve Erdoğan’ı sevenleri de çoğu zaman kumanda etti…

Kim olduğu belirsiz bu cibilliyetsiz her seferinde ortaya bir iddia attı; Muhalefet mal bulmuş mağribi gibi o iddiaya sarılıp propagandasına soyunup, sosyal medyada gündem yapmanın telaşına düşerken; Onun bu iddiasını çürütmek niyetinde olanlar da aynı gündemi konuşa konuşa o başlığı twitterin Dünya Gündemine oturttu.

Muhalefeti destekleyen medya onun iddiasını parlatıp halka inandırmak için konuştu, diğerleri de onu çürütmek için konuştu. Nihayetinde herkes Fuat Avni ağzıyla konuştu ve yazdı.

Kim onun ağzı ile konuşmadı ki: Rusya’dan, Esed’e; İran’dan, Kandil’e kadar herkesi o yönetti…

Fuat Avni aynı anda hem CHP’nin, hem MHP’nin, hem HDP’nin Genel başkanlığını yürütüp hem de tüm medyanın başında olunca bu sonuç kaçınılmaz oldu…

17/25 Darbesini yapamadı, CHP’yi iktidar yapamadı, CHP-MHP-HDP koalisyonunu kuramadı, Çukur siyaseti ile Devrimci Halk Savaşı başlatamadı, Abdullah Gül’ü Ak Parti başına geçiremedi, Ak Parti’yi iktidardan düşüremedi, Erdoğan’ı teröre destek verenler listesine koyamadı, Ak Parti içinden bir guruba istifa ettirip gurup kuramadı…

Ancak; Muhalefeti kumanda ederek liderlerini anlamsız kılıp rezil etmeyi başardı…

Şimdi sırada ‘Erdoğan ve Davutoğlu anlaşamıyor; Davutoğlu gidecek Binali Yıldırım gelecek’ iddiası var. Kabul etmek gerekir ki bu iddia muhalefete ilaç gibi geldi. Tabi iktidar safında gözüken bazı ikiyüzlülere de fırsat doğdu.

Ne diyelim, belki de Kerim ve Rezzak olan Allah;
Milletin hiçbir sorunundan haberdar olmayan, hiçbir çözüm önerisi bulunmayan Türkiye muhalefetine Fuat Avni’yi vererek onlara gündem oluşturdu, muhalefet edebilmeleri için bir kapı açtı ve ekmek yemelerini sağladı…

NOT: Bu arada Fuat Avni bana da kendini yazdırmayı başardı. Farkındayım. En azından onun fitne iddiasının tarafı olup tartışmaya katılmadım.

Selam ve dua ile…